Tony Blair szerint a Nyugat dominanciája a végéhez közeledik, Kína és Oroszország szuperhatalmi partnersége pedig egyre fontosabbá válik.
Tony Blair korábbi brit miniszterelnök úgy véli, a második világháború végéhez vagy a Szovjetunió összeomlásához hasonlítható fordulóponthoz érkezett a történelem, írja a Reuters. A politikus szerint azonban ezúttal nyilvánvalóan nem a Nyugat áll győzelemre.
Az ukrajnai háború azt mutatja, hogy a Nyugat dominanciája a végéhez közeledik. Eközben pedig Kína nagyhatalmi státuszba emelkedik az Oroszországgal való egyre szorosabb szövetségben
“A nyugati politikai és gazdasági dominancia végéhez közeledünk” – mondta Blair az “Ukrajna után, milyen tanulságok vannak most a nyugati vezetés számára?” című előadásában.
“A világ legalább kétpólusú és esetleg többpólusú lesz” – mondta Blair. “Az évszázad legnagyobb geopolitikai változása Kínából, nem pedig Oroszországból származik.”
Ukrajna orosz inváziója ezreket ölt meg, és a legsúlyosabb válságot váltotta ki Oroszország és a Nyugat közötti kapcsolatokban az 1962-es kubai rakétaválság óta. Akkor sokan attól tartottak, hogy a világ az atomháború szélére került.
Vlagyimir Putyin elnök szerint a Nyugat gazdasági hadüzenetet küldött azzal, hogy szankciókkal próbálta elszigetelni Oroszország gazdaságát. A Kreml szerint Oroszország ezért olyan hatalmak felé fordul, mint Kína és India.
Kína hamarosan a világ legnagyobb gazdasága lehet
Tony Blair szerint az ukrajnai háború világossá tette, hogy a Nyugat nem hagyatkozhat arra, hogy Kína „az általunk racionálisnak tartott módon viselkedjen”.
Hszi Csin-ping kínai elnök továbbra is támogatja Putyint. Sőt, bírálta a Nyugat által bevezetett a szankciókat. Putyin köezben „stratégiai partnerséget” épített ki Kínával.
Kína 1979-ben kisebb gazdasággal rendelkezett, mint Olaszországé. De miután megnyitotta piacát a külföldi befektetések, és piaci reformokat vezetett be, a világ második legnagyobb gazdaságává vált.
Az előrejelzések szerint gazdasága egy évtizeden belül megelőzi az Egyesült Államokat. Vezető szerepet töltenek majd be olyan 21. századi technológiák terén, mint a mesterséges intelligencia, a regeneratív gyógyászat és a vezetőképes polimerek.
“Kína szuperhatalmi státusza természetes és indokolt. Ez nem a Szovjetunió”
– mondta Blair. De a Nyugatnak nem szabad engednie, hogy Kína katonailag is megelőzze – tette hozzá.
“Növelnünk kell a védelmi kiadásokat és meg kell őriznünk a katonai fölényt” – mondta Blair.
Archív címlapképünkön Tony Blair és Vladimir Putyin. Forrás: Wikimedia Commons
Érdemes elolvasniKína szerint az USA jelenti a legnagyobb veszélyt a világbékére
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Curiosity kettétört egy marsi követ, meglepő dolgot talált
A MÁV vezérigazgatója cáfolja a Déli pályaudvarról szóló feltevéseket
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra